5 Adımda Bebek Tırnağı Kesimi
Bebeklerde tırnak kesini özellikle ilk defa anne olmuş hanımlar için bir korku oluşturabilir. Ancak kullanılacak çeşitli yöntemler ve biraz dikkat ile bebeğin tırnaklarını kesmek mümkündür

1. Bebeğin Tırnaklarını Uyurken Kesebilirsiniz

Bebeğin Tırnaklarını Uyurken Kesebilirsiniz

Bebekler fazla hareketli olduklarından tırnak keserken biraz daha çekinilebilir. Ancak bebek uyurken daha az hareket edecektir böylece tırnağı kavramak ve dikkatli bir şekilde kesmek mümkün olabilecektir.

2. Banyodan Sonra Tırnak Kesmek

Banyodan Sonra Tırnak Kesmek

Bebeğin tırnakları banyo sonrasında bir miktar daha yumuşak hale geleceğinden banyoyaptırdıktan sonra tırnaklar kesilebilir. Böylece tırnaklar zorlanmadan dahakolay kesilebilir.

3. Bebek Tırnak Makası

Bebek Tırnak Makası

Bebeklerin tırnakları ve el yapıları normal insanlarınkine göre oldukça küçük ve hassastır. Buna bağlı olarak bebeklerin tırnaklarını yetişkinlere ait bir tırnak makası ile değil bebeklere özel üretilmiş özel bebek tırnak makası ile kesilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu hijyen için de son derece önemlidir.

4. Tırnağı Çok Derin Kesmemek

Tırnağı Çok Derin Kesmemek

Bebeğin tırnakları yetişkinlere göre son derece hassastır. Bu nedenle bebeğin tırnaklarını keserken çok derinden kavramamak gerekir. Bu durum hem bebeğin tırnaklarını fazla keserek bir problem yaşanmasını hem de bebeğin acı çekmemesini sağlar.

5. Tırnak Batması Önlenebilir

Tırnak Batması Önlenebilir

Bebeklerde oluşabilecek herhangi bir tırnak batması bebek için son derece acı verici olmakla birlikte başka rahatsızlıklara da sebep olabilir. Bu nedenle bebeğin tırnağı kesilirken küt bir kesim sağlanmalı ayrıca çok derin kesilmemelidir.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları