Bebek bakımı ile ilgili bilgiler - Baby care information
Bebek bakımı ile ilgili bilgiler - Baby care information

Bebek bakımı ile ilgili bilgiler - Baby care information

Bebek bakımı ile ilgili bilgiler - Baby care information

Bebek bakımı ile ilgili bilgiler - Baby care information

hayatımızın en önemli varlıkları bebeklerimiz; Yapacağınız doğru uygulamayla, bebeğinizi kaygı duymadan yıkayabilir, hatta onun bun­dan zevk almasını sağlayabilirsiniz. Özellikle sıcak yaz günlerinde bebeğinize sık sık yaptırmanız ihtiyaç duyulan ...

Hayatımızın en önemli varlıkları bebeklerimiz;

Yapacağınız doğru uygulamayla, bebeğinizi endişe duymadan yıkayabilir, hatta onun bun­dan zevk almasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle sıcak yaz günlerinde bebeğinize sık sık yapmış oldurmanız gereken banyoların karabasan ol­maktan çıkmasını istiyorsanız, önerilerimizi mut­laka okuyun.

Nelere dikkat edilmeli?

Suyun ısısını kendiniz ayarlayın. Bebeği yıka­yacağınız ortamın yaklaşık 22-33 aşama olması­na Özen gösterin. Bebeğinizi altını açıp, soyun. Gözlerindeki çapakları, burnunu, boynunu sıcak suya batırılmış bir havlu yahut pamuk ile sildik­ten sonrasında, yüzünü ve ensesini de temizleyin. Sonra kollarından kavrayarak küvet yada leğenin içine oturtun ve tutmaya devam ederek başı­nı sudan geçirin. Poposunu ve genital organını sıcak suya batırılmış pamukla temizleyin.

Havlusuna yatırıp sardıktan sonra kurulayıp, altını bağlayın.

Sudan Korkuyorsa?

Eğer yavrunuz sudan korkuyorsa, onu sakın zorlamayın. Suya alışıncaya kadar, onu sıcak su­ya batırılmış bir havlu ile temizleyin. Tabii bu önerimiz, minik bebekler için geçerli. Yavrunuz birazcık büyükse fazla zorlamadan, banyo faslına birkaç gün ara vererek alıştırın. Bu arada günlük temizliğini, sabunlanmış ve sıcak suya batırılmış bir sünger ile yapın. Banyo esnasında ise çok azca su kullanarak yıkayın. Eğer hala korkusu sürü­yorsa, oyunlar yaratın. Suyun içinde yüzen oyun­caklar işe yarayacaktır.

Gözleri yanmasın!

Bebeğin saçlarının yıkanması onunda hoşuna gidebilir, sadece gözlerine şampuan kaçmaması şartıyla. Ayrıca, bebeğinizin saçlarını yıpratma­mak için iyi bir şampuan seçmelisiniz. Eğer be­beğiniz başının yıkanmasından hoşlanmıyorsa, bir süre ara verip, tekrar deneyin. Hala saçının yıkanmasından rahatsız oluyorsa, elleriyle yüzü nü örtmesini öğreterek, gözlerini şampuandan korumasını sağlayabilirsiniz.

Yavrunuz bakımı için

Ellerini ve parmaklarını sık sık paklayın. Çünkü tırnaklar ve parmaklar, mikropların yer­leşmesi için ideal bir ortam oluştururlar.

Ayaklar

bebeğiniz hareketlendiğinde ayakları derhal kirlenir ve çorabındaki iplikler parmak aralarına girer bundan dolayı, ayak temizliğinde parmak ara­larını unutmamanız ümidiyle.

Popo

Bebeği yıkarken poposunun da yeterince te­mizlendiğinden emin olun sık sık altını kirleten bebeğin en temiz tutulması gereken bölgelerin­den biri de poposudur.

Ganital bölgeler

Önce ıslak bebek mendilleri yahut ıslatılmış bir pamukla bebeğin genital bölgelerini temizle­yin. Adam bebeklerde ise penisi hafifçeçe arkaya çekerek temizledikten sonra, testislerin arkasını iyice temizleyin.

Kulak ve kulak arkası

Kulakların dış kısımlarını temizlemek için pa­muklu çubuk kullanın. Kulağın iç kısmını ise temizlemeye çalışmayın, zedeleyebilirsiniz. Kula­ğın içinde bulunan mumsu salgı, kendi kendine temizlenir. Kulak arkalarında kepeğimsi kabuk­lar oluşabilir. Bunları bebek yağı ile yumuşatıp ıslak pamukla temizleyebilirsiniz.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları